Cholesterol, statiny a koenzym Q10

Koenzym Q10 pomáhá v boji proti cholesterolu.Léky na snížení hladiny cholesterolu (máme na mysli skupinu léků zvaných statiny) jsou léky účinné a široce užívané zejména proto, že spolu se správnou životosprávou vedou ke zpomalení rozvoje aterosklerózy a významně snižují rizika jejích důsledků, zejména onemocnění srdce, například infarkt myokardu.

Jejich správné a pravidelné užívání, dle doporučení lékaře, je pro pacienty, u kterých se k tomu lékař rozhodne, nezbytné. Statiny v těle blokují enzym, který se podílí na tvorbě cholesterolu. Tím se produkce nechtěného (celkového a tzv. LDL-) cholesterolu v těle snižuje. Bohužel tím ale blokují i produkci nezbytného koenzymu Q10, jelikož koenzym Q10 potřebuje ke své produkci stejný enzym.

 

Koenzym Q10 je vhodný doplněk stravy pro boj s cholesterolemBylo prokázáno, že pacienti léčení léky – statiny, měli při vyšetřeních snížené hladiny koenzymu Q10. Nedostatek koenzymu Q10 v organismu se potom může projevit zvýšenou únavou, poklesem výkonnosti.

Statiny výrazně snižují produkci koenzymu Q10

Proto je vhodné do organismu koenzym Q10 dodávat jako doplněk stravy. Světová asociace Q10 se zasazuje o to, aby byl koenzym Q10 při léčbě statiny lékaři běžně doporučován (jako už například je v Kanadě), a to v dávkách vyšších než doposud (viz International Q10 Association). Účinky léčby statiny a užívání koenzymu Q10 se vhodně doplňují a vzájemně podporují.

1 Laaksonen R: Eur J Pharmacol 46:313-317 (1994)
2 Witting PK, et al: Free Radic Biol Med 29:295-305 (2000)